במשך שנים בלענו את התעמולה לפיה "הוועדים החזקים" סוחטים את הממשלה ואת הציבור, אך בקיץ הזה נפקחו עינינו למחיר החברתי של שבירת העבודה המאורגנת. על כן מחובתנו לתת כתף לעובדי הרכבת, שכן הם הקורבנות האמיתיים במאבק

28.3.2012

המאבק של עובדי הרכבת בהנהלה הוא תסריט ידוע מראש. הוא חלק ממאבק אידיאולוגי המתקיים בעשורים האחרונים בין המצדדים בהפרטה ובשליטת הקפיטליזם, והמקדשים את שורת הרווח לבין אלו הטוענים כי השאיפה לרווחים  מוצדקת כל עוד היא מכבדת את זכויות העובדים, את תנאי עבודתם וזכותם להתארגן ולהגן על מקום עבודתם.

 בעשורים האחרונים המדינה מפריטה את עצמה לדעת: נכסי ציבור, מקורות טבע, שירותי רווחה ובריאות, ועוד. כל זה על חשבון הציבור הרדום שהסתנוור מהאמירות בשבח התחרות וכוחות השוק, ממשכורות עתק של בועת ההייטק ואקזיטים מטורפים. שחולם לעשות את "המכה" ולהצליח בגדול ולא חושב על תנאי העסקה סוציאליים והבטחת פנסיה הולמת לעתיד.

אך במציאות, רוב הציבור העובד אינו זוכה להנות מאותן משכורות גבוהות ולעיתים קרובות הן אף לא סבירות, ולא מאפשרות לו קיום בכבוד. זהו אותו רוב שהתעורר בקיץ האחרון לאחר שגילה שהוא זה שנושא על כתפיו את נטל המיסוי והחובות הלאומיים.

בקיץ הזה הבנו שהורגלנו לשנוא את העבודה המאורגנת, ההסתדרות נתפסת כמוסד ארכאי ומושחת,  וועדי העובדים החזקים במשק: חברת החשמל, התעשיות הצבאיות, מקורות, הנמלים ואחרים, נתפסים כמנצלים וטפילים על גב הציבור. כך, עשרות שנים בהן ממשלות ישראל קידשו את ההפרטה ועבודת חברות כוח האדם וחברות הקבלן, הפכו אותנו הציבור הרחב לדומם. כל מחאה, שביתה והתאגדות עובדים הושמצה על ידי בעלי ההון והשלטון כפגיעה בציבור הרחב. מה שהפך אותנו לשותפים במאבק של הממשלה בעבודה המאורגנת, לשותפים לפגיעה בזכויות העובדים,  בזכות להתאגד ובזכות לשבות. כך הפכנו לשותפים להעסקה פוגענית באמצעות עובדי קבלן וחברות כוח האדם, לשבירת איגודים מקצועיים והפרת חוזים קיבוציים, והרחקנו רגלינו מהעבודה המאורגנת ומההסתדרות.

למאמר המלא

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s